Morwa biała

Glukoza to główne źródło energii dla naszego organizmu, jest np. praktycznie jedynym źródłem energii dla naszego mózgu. Gdy spada jej ilość we krwi, zaczynamy tracić koncentrację, trudniej nam się skupić, stajemy się drażliwi.

Glukoza w naszym organizmie pochodzi z pożywienia. Jej głównym źródłem są węglowodany, które w układzie pokarmowym są rozbijane w procesie trawienia na cząsteczki glukozy. Nadmiar glukozy magazynowany jest w mięśniach i wątrobie w formie glikogenu oraz w formie kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej. W razie potrzeby magazyny w wątrobie i mięśniach można szybko uruchomić. Natomiast tkanka tłuszczowa jest magazynem rezerwowym, z którego glukoza uwalniana jest (dla niektórych z nas – niestety) w drugiej kolejności.

Za prawidłowe rozprowadzenie glukozy po tkankach naszego organizmu odpowiada hormon – insulina, wydzielana przez trzustkę. Po posiłku do trzustki dociera bodziec informujący o potrzebie wytworzenia insuliny, aby glukozę odpowiednio rozdystrybuować do komórek. U zdrowego człowieka wydzielona insulina od razu zaczyna swoją pracę i przyłącza się do specyficznych receptorów na błonie komórkowej, które umożliwią przetransportowanie przez nią glukozy. Aby można było sobie cały proces zwizualizować, wyobraźmy sobie, że hormon musi „zapukać do drzwi” komórki, aby glukoza mogła zostać wpuszczona. Tym sposobem stężenie glukozy w krwiobiegu maleje i jest ona zamieniana na energię w dalszych procesach komórkowych.

Liście i kora morwy kontra biała śmierć*

Morwa biała (Morus alba L.) jest drzewem rozpowszechnionym obecnie w wielu miejscach na świecie, także w Polsce. W naszym kraju jest ona uprawiana jako krzew, a liście i młode pędy zbierane są corocznie w lipcu. Następnie surowiec jest suszony w temperaturze 30–60°C, dzielony na dawki dwugramowe do sporządzania naparów ziołowych lub tabletkowany.

Morwa biała polecana jest jako środek wspomagający prawidłowy metabolizm węglowodanów. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej organizmu. Poprzez spowolnienie działania enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Efekt ten występuje przy spożyciu co najmniej 6 g morwy białej dziennie.

 

*popularna potoczna nazwa cukru rafinowanego

Autor: mgr farm. Magdalena Mazurkiewicz

Zapoznaj się z produktem

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Nasiona lnu

Len jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. W medycynie wykorzystuje się zarówno nasiona, tzw. siemię lniane,…

Więcej
Ziołolecznictwo

Zioła lecznicze: gwarancja jakości i leczniczego działania

Zachęcamy do szerokiego stosowania ziół w kuchni, do ich uprawy w przydomowym ogródku i na…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a przeziębienie

Przeziębienia, szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym, w ponad 90% wywołane są przez wirusy. Huśtawki pogodowe,…

Więcej
Właściwości ziół

Koper włoski

Napar z owoców kopru włoskiego oraz olejek stosuje się u dzieci, ale też u osób…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Ziołolecznictwo

Leki roślinne w XXI wieku

Lek to produkt medyczny, który może zawierać różne rodzaje substancji, zarówno syntetyczne...

Więcej
Właściwości ziół

Szałwia

Czerwono kwitnącą szałwię (Salvia farincea) znamy z kwietników, ale szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma fioletowe…

Więcej
Właściwości ziół

Morwa biała

Morwa biała bogata jest w białka, węglowodany, wapń, żelazo, kwas askorbinowy, β-karoten, tiaminę, kwas foliowy…

Więcej