Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku zmian hormonalnych. Trądzikowe zmiany powodują u młodych osób dyskomfort fizyczny i obniżenie samooceny związanej z wyglądem zewnętrznym. Skutecznymi środkami w łagodzeniu stanów zapalnych skóry są zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie uszkodzeń naskórka.

Trądzik powstaje w wyniku gwałtownych przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie, szczególnie związanych z hormonami płciowymi oraz hormonami nadnerczy. Objawia się zmianami skórnymi w postaci krostek, grudek i zaskórników. Najczęściej zmiany zapalne dotyczą skóry twarzy, szyi, pleców i ramion.

Trądzik jest chorobą przewlekłą i wymaga systematycznej terapii. Zmiany trądzikowe mogą mieć różne nasilenie. Jednak nawet zmiany o łagodnym lub umiarkowanych nasileniu znacznie obniżają komfort młodych ludzi. W takich przypadkach warto skorzystać z mocy fitoterapii.

Leczenie może przebiegać dwutorowo, chory może korzystać z ziół stosowanych wewnętrznie, np. naparów pitych w formie herbatki, ale może też stosować je zewnętrznie, miejscowo, w formie okładów. Zewnętrznie warto korzystać z ziół, które łagodzą stan zapalny, o działaniu ściągającym i kojącym. Tu przydatne będą rośliny z zawartością garbników i saponin triterpenowych.

Fiołek trójbarwny – zwany bratkiem, bardzo polecany jako napar do picia w problemach skórnych, bogaty we flawonoidy, antocyjany, garbniki, saponiny triterpenowe i wiele innych cennych substancji. Należy pamiętać, że napar z bratka może być stosowany tylko przez osoby powyżej 18. roku życia.

Rumianek – obecność chamazulenu przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie (również dzięki zawartości olejku eterycznego). Powinien być stosowany zewnętrznie, do okładów i przemywania skóry.

Bratwa barwierska – wykorzystywana w maściach stosowanych na gojenie się ran, ze względu na zawartość kumaryn wspomagających leczenie chorób skórnych.

Nagietek – dzięki obecności w składzie triterpenów i karotenoidów działa przeciwzapalnie. Karotenoidy dbają o prawidłowy wzrost nabłonka, przyspieszają gojenie się wszelkich ran i uszkodzeń skóry.

Problemy skórne, w tym trądzik, dobrze reagują na fitoterapię. Ważne, by zioła i rośliny lecznicze stosować systematycznie i długotrwale. Z reguły już po kilku tygodniach można zauważyć poprawę, a docelowo całkowite wyleczenie zmian skórnych. Ważne też, by zdrowo się odżywiać, unikać ostrych potraw i używek.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Barbara Leszczyńska

Polecane artykuły

Zioła a zdrowie

Zioła a wątroba

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka, stanowi ogromną „fabrykę chemiczną”, w której działa…

Więcej
Właściwości ziół

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest wieloletnią rośliną z rodziny pokrzywowatych (Urticacaae). W Polsce występuje…

Więcej
Właściwości ziół

Głóg

Lecznicze właściwości głogu były znane starożytnym Grekom, a średniowieczna medycyna...

Więcej
Ziołolecznictwo

Leki roślinne w XXI wieku

Lek to produkt medyczny, który może zawierać różne rodzaje substancji, zarówno syntetyczne...

Więcej
Właściwości ziół

Owoc borówki czernicy

Czarne jagody to bogate źródło związków polifenolowych, głównie barwników antocyjanowych (glikozydy cyjanidyny, delfinidyny, malwidyny), ich…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stany zapalne jamy ustnej, przyzębia i gardła dobrze reagują na leczenie naturalnymi preparatami. W takich…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ nerwowy

Poziom stresu, na jaki jesteśmy wystawieni każdego dnia, powoduje, że choroby na tle nerwowym zaczynają…

Więcej