Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne – okolice intymne są bardzo podatne na tego rodzaju dolegliwości. Przyczyna może tkwić w nieprawidłowej higienie, stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków lub aktywnym życiu seksualnym.

Strefy intymne to bardzo delikatny rejon, podatny na drobne i poważniejsze schorzenia. Ma swój własny system ochronny w postaci flory bakteryjnej. Na skórze sromu występuje nawet do 10 000 pożytecznych mikroorganizmów na 1 cm2. Bakterie? Pożyteczne? Tak! Kolonie bakterii normalnie bytują na naszej skórze. Nie czynią nam żadnej szkody, a dzięki ich dużej ilości zapobiegają rozmnażaniu się tych drobnoustrojów, które choćby potencjalnie są dla nas szkodliwe. Kiedy ich ilość spada, patogenne mikroorganizmy maja pole do rozmnażania się i wywoływania podrażnień i stanów zapalnych. Ponadto sama nasza skóra broni się przed nadmiernym rozwojem patogenów. Barierę ochronną stanowi jej zasadowy odczyn, jak również substancje zawarte w wydzielinie gruczołów łojowych.

Co sprzyja podrażnieniom i stanom zapalnym okolic intymnych?

Przyczyny mogą być bardzo różne:

  • niewystarczająca, ale i nadmierna higiena intymna;
  • stosowanie niewłaściwych, podrażniających lub uczulających kosmetyków;
  • częste stosowanie środków odkażających, np. po goleniu okolic intymnych;
  • zbyt obcisła bielizna, bielizna ze sztucznych materiałów;
  • zakażenia mieszków włosowych związane z goleniem okolic intymnych;
  • zabiegi kosmetyczne na okolicach intymnych;
  • stosowanie prezerwatyw (np. uczulenie na środki zwilżające);
  • długa i intensywna jazda na rowerze! (niedopasowany rozmiar siodełka, niewłaściwa odzież);
  • noszenie kolczyków i tatuaże w okolicach intymnych.

Chcąc poradzić sobie z podrażnieniami, musimy przede wszystkim wyeliminować czynnik sprawczy. Jeśli nie jest to możliwe, postarajmy się znaleźć alternatywę, która nie będzie wpływała szkodliwie na skórę okolic intymnych.

W łagodzeniu podrażnień okolic intymnych mogą pomóc nam preparaty ziołowe. Zioła działają przeciwzapalnie, łagodzą świąd i pieczenie, przyspieszają leczenie niewielkich uszkodzeń skóry.

Zioła polecane przy podrażnieniach skóry okolic intymnych

Stosując zioła, można wspomagać leczenie tych stref i zapobiegać stanom zapalnym. Polecanym sposobem są parówki, nasiadówki, kąpiele w ziołach, a także przemywanie okolic intymnych naparami ziołowymi.

  • Rumianek – olejek zawarty w rumianku posiada w składzie chamazulen, a także cholinę, które działają przeciwzapalnie i ściągająco. Rumianek łagodzi podrażnienia.
  • Kora dębu – wysoka zawartość garbników działa ściągająco, a także minimalizuje stany zapalne. Kora dębu łagodzi świąd, pieczenie i ból.
  • Szałwia – podobnie jak kora dębu posiada w swoim składzie garbniki oraz m.i. tujon, cyneol, flawonoidy i fenolokwasy, które działają ściągająco.
  • Nagietek – bogactwo składników czynnych powoduje, że nagietek to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych. Działa ściągająco.
  • Ziele rdestu ptasiego – dzięki wysokiej zawartości garbników działa w stanach zapalnych błon śluzowych, zawiera krzemionkę, która przyspiesza gojenie ran.
  • Ziele krwawnika – zawiera chamazulen, flawonoidy, garbniki, cholinę, witaminę C. Łagodzi i ułatwia gojenie niewielkich uszkodzeń skóry.

Zioła te warto stosować zawsze, kiedy okolice krocza z jakiegokolwiek powodu są lekko podrażnione, aby nie dopuścić do infekcji wtórnych. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na to, czy nie wywołują uczuleń! Można używać ich jako monopreparatów, ale warto korzystać z gotowych mieszanek.

Konsultacja merytoryczna: lek.med. Barbara Leszczyńska

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na…

Więcej
Ziołolecznictwo

Historia ziołolecznictwa

Zioła towarzyszą człowiekowi od początku historii, każda cywilizacja miała swój zestaw roślin jadalnych i leczniczych...

Więcej
Właściwości ziół

Owoc borówki czernicy

Czarne jagody to bogate źródło związków polifenolowych, głównie barwników antocyjanowych (glikozydy cyjanidyny, delfinidyny, malwidyny), ich…

Więcej
Właściwości ziół

Szałwia

Czerwono kwitnącą szałwię (Salvia farincea) znamy z kwietników, ale szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma fioletowe…

Więcej
Właściwości ziół

Krwawnik

Krwawnik pospolity jest uniwersalnym środkiem leczniczym, stosowanym zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Podobno wojowniczy Achilles…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a przeziębienie

Przeziębienia, szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym, w ponad 90% wywołane są przez wirusy. Huśtawki pogodowe,…

Więcej
Właściwości ziół

Dziurawiec

Dziurawiec (Hypericum perforatum) to pospolita roślina naszych łąk. Jej żółte kwiatki, które pojawiają się pod…

Więcej
Ziołolecznictwo

Leki roślinne w XXI wieku

Lek to produkt medyczny, który może zawierać różne rodzaje substancji, zarówno syntetyczne...

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej