Mięta

Mięta znana od wieków, wciąż popularna

Mięta jest szeroko uprawiana i od dawna bardzo popularna. Miętę znali starożytni Egipcjanie 1000 lat p.n.e., a Rzymianie stosowali ją do aromatyzowania napojów. Nawet jej nazwa ma stary rodowód. Uważa się, że Rzymianie nazwę „mentha” zaczerpnęli z języka greckiego. W mitologii greckiej Minthe była jedną z nimf, która usiłowała uwieść Hadesa, boga zaświatów. Jednak żona Hadesa, Persefona, widząc „co się święci”, zamieniła nimfę właśnie w miętę. Być może dlatego mięta w starożytnej Gracji używana była głównie jako ziele rytualne w obchodach związanych z celebracją życia pośmiertnego. Badacze uważają, że nazwa mięty jest jeszcze starsza i możemy znaleźć ją już w języku protoindoeuropejskim, którym nasi przodkowie posługiwali się wiele tysięcy lat temu.

Obecnie mięta i jej przetwory są powszechne – od gum do żucia, słodyczy, napojów po pasty do zębów i innych produktów, w których mięta wykorzystana jest z uwagi na jej wspaniały zapach. Mięta na stałe zagościła w tradycji kulinarnej niektórych krajów. Np. w Maroko do posiłku obowiązkowo pijemy zieloną herbatę parzoną z solidnym pęczkiem świeżej mięty. A w Wielkiej Brytanii do jagnięciny i baraniny obowiązkowo dostaniemy sos miętowy.

Współcześnie powszechnie wiadomo, że wspiera trawienie, wspomaga prawidłową pracę żołądka, a także pomaga radzić sobie m.in. ze wzdęciami. Jest dobrym wsparciem dla naszego układu pokarmowego przy ciężkostrawnych posiłkach, ale także przy przejedzeniu.

Głównym składnikiem czynnym jest olejek miętowy. Dominującym związkiem w olejku jest mentol, ale są też estry mentolu, menton i liczne związki terpenowe. W liściach mięty znajdują się również flawonoidy i kwasy fenolowe.

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktem

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Kora dębu

Dąb to drzewo osiągające duże rozmiary, będące też symbolem siły i długowieczności. Znane są okazy…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stany zapalne jamy ustnej, przyzębia i gardła dobrze reagują na leczenie naturalnymi preparatami. W takich…

Więcej
Właściwości ziół

Lipa

Współczesna fitoterapia uważa kwiatostany lipy (Tiliae flos) za surowiec farmaceutyczny o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym.…

Więcej
Właściwości ziół

Krwawnik

Krwawnik pospolity jest uniwersalnym środkiem leczniczym, stosowanym zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Podobno wojowniczy Achilles…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a wątroba

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka, stanowi ogromną „fabrykę chemiczną”, w której działa…

Więcej
Właściwości ziół

Koper włoski

Napar z owoców kopru włoskiego oraz olejek stosuje się u dzieci, ale też u osób…

Więcej
Właściwości ziół

Nasiona lnu

Len jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. W medycynie wykorzystuje się zarówno nasiona, tzw. siemię lniane,…

Więcej
Właściwości ziół

Mięta

Mięta jest szeroko uprawiana i od dawna bardzo popularna. Miętę znali starożytni Egipcjanie 1000 lat…

Więcej
Właściwości ziół

Morwa biała

Morwa biała bogata jest w białka, węglowodany, wapń, żelazo, kwas askorbinowy, β-karoten, tiaminę, kwas foliowy…

Więcej