Krwawnik

Krwawnik pospolity jest surowcem leczniczym, znanym od wieków. Podobno wojowniczy Achilles używał krwawnika do przyspieszania gojenia się ran, stąd jego botaniczna łacińska nazwa  – Achillea. Krwawnik, na co wskazuje jego polska nazwa, był używany do hamowania krwawienia. Przydawał się w czasach wojennych, rozgniecione ziele przykładano na rany, naparem obmywano skaleczenia.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) jest rośliną, którą można znaleźć na całym świecie. Ma pierzaste liście i kwiatostany składające się z drobnych, białych kwiatków, kwitnie od lipca do października. Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele i kwiaty.

Krwawnik stosowany w nowoczesnej fitoterapii jest uprawiany na plantacjach. Standaryzowany surowiec farmaceutyczny (wg FP VI) powinien zawierać 0,2–0,5% elejku eterycznego. Głównym składnikiem (do 40%) olejku jest chamazulen (znany z rumianku), są też: pineny, borneol, cynaol, linalol, kamfora. Skład olejku może się bardzo zmieniać w zależności od typu surowca. Do cennych składników krwawnika należą gorzkie seskwiterpeny (gwajakolidy, eudesmanolidy) i flawonoidy (glikozydy apigeniny, luteoliny, kwercetyny); achilleina (gorzki glikozyd) pomaga w hamowaniu krwawienia. W zielu są też procyjanidyny, garbniki (taniny), kumaryny, alkaloidy, żywice, kwas salicylowy, chlorogenowy i inne kwasy, sole mineralne (magnezu, cynku).

Krwawnik w medycynie

Krwawnik pospolity jest uniwersalnym surowcem leczniczym, stosowanym zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Interesujące jest, że jego składniki, zwłaszcza goryczowe i olejkowe, współdziałają ze sobą. Olejek krwawnikowy ma działanie przeciwzapalne, właściwości ściągające mają taniny (garbniki) i żywice. Dzięki temu krwawnik znajduje zastosowanie w leczeniu wszelkiego rodzaju niewielkich zranień skóry.

Dolegliwości przewodu pokarmowego

Gorycze krwawnika, podobnie jak inne gorzkie surowce (Amara) podawane przed jedzeniem, wzmagają apetyt, hamują głodowe skurcze żołądka. Krwawnik pomaga w zaburzeniach motorycznych żołądka i górnego odcinka przewodu pokarmowego, przy wzdęciach i kolkach. Preparaty z kwiatów (wodny ekstrakt) pomagają przy dyspepsji – za ten efekt prawdopodobnie odpowiada cholina, a nie flawonoidy.

Na problemy kobiece

Krwawnik jest cenny w typowo kobiecych przypadłościach i powinien się znaleźć w każdej kobiecej apteczce. Herbatka z krwawnika łagodzi bóle menstruacyjne. Napar stosowany zewnętrznie sprzyja gojeniu drobnych otarć, chroni przed infekcjami, zapobiega zmianom śluzówki.

Przyrządzanie naparu

Krwawnik pospolity można zastosować w postaci herbatki ziołowej (fix), często występuje w mieszance z innymi ziołami. Aby cenne składniki lecznicze przeszły do roztworu, powinien on przebywać pod przykryciem 30 minut. Taką herbatkę należy pić 2–3 razy dziennie. W przypadku stosowania krwawnika w dolegliwościach układu pokarmowego należy stosować więcej surowca do sporządzenia naparu: jednorazowo ok. 4 g. Tę ilość surowca stosuje się także do przygotowania naparu, który ma być stosowany do okładów na rany. Należy pamiętać, że ziele krwawnika może powodować reakcję alergiczną (reakcje uczuleniowe na terpeny z olejku).

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktem

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest wieloletnią rośliną z rodziny pokrzywowatych (Urticacaae). W Polsce występuje…

Więcej
Właściwości ziół

Nagietek

Lecznicze właściwości nagietka były znane już w starożytności. We współczesnej medycynie nagietek ceniony jest za…

Więcej
Właściwości ziół

Świetlik lekarski

Świetlik łąkowy lub świetlik lekarski (Euphrasia officinalis) to niewielka roślinka, ma mniej niż 30 cm…

Więcej
Właściwości ziół

Głóg

Lecznicze właściwości głogu były znane starożytnym Grekom, a średniowieczna medycyna...

Więcej
Właściwości ziół

Lipa

Współczesna fitoterapia uważa kwiatostany lipy (Tiliae flos) za surowiec farmaceutyczny o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym.…

Więcej
Właściwości ziół

Nasiona lnu

Len jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. W medycynie wykorzystuje się zarówno nasiona, tzw. siemię lniane,…

Więcej
Właściwości ziół

Bratek

Kolorowe bratki kojarzą się nam z wiosną – to pierwsze kwiaty na rabatkach i w…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a przeziębienie

Przeziębienia, szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym, w ponad 90% wywołane są przez wirusy. Huśtawki pogodowe,…

Więcej