Dziurawiec (Hypericum perforatum) to pospolita roślina naszych łąk. Jej żółte kwiatki, które pojawiają się pod koniec czerwca, są powszechnie znane. Kwiaty po roztarciu wydzielają czerwony sok, stąd ludowe nazwy: krew św. Jana, ziele świętojańskie. Polska nazwa „dziurawiec” to wynik obserwacji liści, które mają małe zbiorniczki olejku eterycznego tworzące jaśniejsze, prześwitujące punkty.
Lecznicze właściwości dziurawca znane są już od dawna. Kiedyś naparów z dziurawca używano przy dolegliwościach wątroby, a nalewek – „na melancholię”.
W nowoczesnej fitoterapii stosuje się dziurawiec uprawiany na plantacjach, a surowiec farmaceutyczny (Herba Hyperici) jest dobrze przebadany. Ziele dziurawca ma monografie Farmakopei Polskiej, Europejskiej, Komisji E, ESCOP i WHO.
Surowiec ma wiele cennych składników, ale za najbardziej charakterystyczne uważa się związki antranoidowe – głównie hiperycynę i jej pochodne – których powinno być co najmniej 0,08% (ale w kwiatach jest nawet 0,15%). W zielu są też flawonoidy (co najmniej 1,8%), takie jak hiperozyd, a także pochodne floroglucyny, procyjanidyny, garbniki, fenolokwasy i niewielkie ilości olejku eterycznego.
Napar z dziurawca w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
Napary z dziurawca działają spazmolitycznie i ściągająco, a więc korzystnie w przypadku bólów żołądka, przy skurczach jelit. Spazmolityczne działanie na mięśnie gładkie ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy. Dlatego też ziele dziurawca wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu zaburzeń trawiennych, pomocnych przy uczuciu dyskomfortu i objawach niestrawności.
Napar z dziurawca przy wyczerpaniu umysłowym
Korzystny wpływ dziurawca wynikający z badań psychoaktywności polega na zmniejszeniu uczucia zmęczenia i niechęci do pracy, poprawie snu, lepszej zdolności koncentracji. Preparaty z dziurawca korzystnie podziałają u osób bardzo intensywnie pracujących, w stanach wyczerpania psychicznego i umysłowego. Należy pamiętać, że jeśli po 2 tygodniach stosowania objawy nie mijają, należy zgłosić się do lekarza.
Dawkowanie
Jednorazowo do sporządzenia naparu stosuje się 2 g surowca na 1 szklankę wody, dziennie stosować 2 szklanki naparu.
Uwaga!
Podczas przyjmowania preparatów zawierających hiperycynę trzeba unikać przebywania na słońcu. Nie należy ich łączyć z innymi lekami przeciwdepresyjnymi. Wyciągi z dziurawca mają bardzo niską toksyczność i mogą być stosowane przez długi okres.