Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u jej podłoża. Doraźnie warto zastosować zioła, które ograniczają i łagodzą objawy chorobowe.
Biegunka to zbyt częste wypróżnianie się półpłynnym, płynnym, a nawet wodnistym stolcem, połączone ze skurczami. Wiele jest przyczyn biegunki, ale w większości przypadków wiąże się ona z nadmiernym wydzielaniem wody z organizmu do światła jelita. Woda wydalana jest wraz z kałem, co jest szczególnie niebezpieczne, gdyż może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Chory z reguły jest osłabiony, męczą go wzdęcia, a także odczuwa ogólny dyskomfort.
Przyczyny biegunki mogą być wielorakie. Najczęściej spowodowana jest zatruciem pokarmowym, ale może też mieć swoją genezę w leczeniu antybiotykami i zaburzeniu funkcjonowania flory bakteryjnej, zapaleniu jelita grubego, zakażeniach, niewydolności trzustki, alergii na niektóre pokarmy (np. laktozę zawartą w mleku czy gluten), a nawet mieć podłoże psychiczne i być związana ze stresem. Podstawową sprawą jest ustalenie przyczyn biegunki. Jeśli wiąże się ona z jakimś schorzeniem, to należy je zdiagnozować i rozpocząć leczenie.
Jeśli za biegunką nie stoi żadna poważna choroba, a biegunka nie jest jednorazowa, tylko pacjent ma do niej tendencje, należy wyeliminować ewentualne przyczyny. W tym celu trzeba unikać pokarmów wątpliwej świeżości, pamiętać o higienie, pić dużo płynów. Ważna jest samoobserwacja. Jeśli organizm źle reaguje na pewne typy pokarmów, należy je wyłączyć z diety, unikać tego, co nam szkodzi, np. surowych warzyw i owoców czy nabiału.
Fitoterapia związana z biegunką z reguły ma znaczenie doraźne i normalizujące stan chorego. Ważne, by wybierać zioła o działaniu ściągającym, osłaniającym i przeciwzapalnym. W przypadku biegunki konieczne jest picie dużej ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia, które jest szczególnie groźne w przypadku małych dzieci i osób starszych.
Zioła pomocne przy biegunce:
- Borówka czernica – zawiera garbniki katechinowe, które łącząc się z toksynami, unieszkodliwiają je. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najczęstszej przyczyny biegunek, czyli zatrucia pokarmowego. Uszczelnia błonę śluzową jelit, zapobiegając odwodnieniu organizmu. Działa ściągająco i przeciwzapalnie.
- Babka lancetowata – zawiera glikozyd: aukubina, garbniki, flawonoidy, związki śluzowe. Działa osłaniająco i przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego.
- Kora dębu – jest szczególnie cennym surowcem leczniczym ze względu na wysoką zawartość garbników (ok. 10%), które działają przeciwzapalnie i ściągająco. Uszczelniają one nabłonek jelitowy, dzięki czemu masy kałowe nie rozrzedzają się, a organizm nie odwadnia. Mają zdolność wiązania toksyn.
W przypadku biegunek spowodowanych zatruciem sprawdzą się rośliny, które zawierają barwniki antocyjanowe, np. wyciągi z jeżyn, jagód i czarnych porzeczek.
Oprócz ziół typowo przeciwbiegunkowych warto skorzystać z tych, które mają właściwości normalizujące działanie układu pokarmowego, takich jak szałwia, która ma właściwości przeciwzapalne.