Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na polskich plantacjach. Dlaczego? Ponieważ towarzyszył ludzkości od dawna. Pisali o nim już ojcowie medycyny: Hipokrates i Galen. Olejek rumiankowy stosuje się w lecznictwie już od 500 lat!

Rumianek pospolity rośnie na łąkach, kwitnie w maju i czerwcu. Jego przyjemnie pachnące żółto-białe kwiatki wyglądają pogodnie i optymistycznie. Żółte, wypukłe dno kwiatowe jest okolone białymi płatkami, które reagują na porę dnia. Przed południem podnoszą się razem ze słońcem, ale potem obniżają się i wieczorem układają blisko łodygi. Koszyczków rumianku lepiej nie zbierać samemu, aby nie pomylić go z bardzo podobnymi rumianami psimi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Podziwiajmy więc kwitnący rumianek na łące, ale do przygotowania naparu ziołowego kupujmy go w aptece lub sklepie zielarskim.

Lecznicze działanie rumianku

Głównym składnikiem leczniczym rumianku jest lotny olejek. Pierwszy raz wyizolowano go w XV wieku! Ciemnoniebieski kolor olejku zaskakuje, bo większość olejków eterycznych jest żółtawa. Dziś wiemy, że błękitny olejek zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, tj. chamazulen i bisabolol. W surowcu są też flawonoidy, kumaryny, związki śluzowe i polisacharydy. Europejska Farmakopea podaje, że powinno się otrzymać co najmniej 4 ml olejku z 1 kg surowca. Polska Farmakopea wymaga co najmniej 0,42% olejku, ale w koszyczkach rumianku może go być od 0,2 do 2%. 

Kiedy sięgamy po rumianek?

Zastosowanie rumianku w lecznictwie jest bardzo szerokie. Najczęściej stosujemy go w postaci ciepłego naparu. Picie herbatki rumiankowej pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wzdęciach czy kolkach. Ale doceniamy również jego działanie wiatropędne i przeciwskurczowe. 

Ekstrakt z rumianku ma zastosowanie także w wielu produktach używanych na skórę (maści, kosmetyki), o działaniu przeciwzapalnym. Wiedzą o tym rzesze entuzjastów rumianku, o czym świadczy popularność produktów takich jak szampony z rumiankiem, mleczka do zmywania makijażu, rumiankowe mydła czy żele pod prysznic.

Rumianek również dla dzieci

Rumianek to „ziele dla maluszków”. Dodawany do codziennej kąpieli pozwala pielęgnować delikatną skórę niemowląt. Napar z rumianku może służyć do przemywania oczu i uszu noworodków oraz pomaga przy dolegliwościach dziąseł w czasie ząbkowania. 

Rumiankowa herbatka to jeden z pierwszych napojów, skuteczny środek przeciwko kolce niemowlęcej.

Koszyczek rumianku powinien być w każdej domowej apteczce

Jak go stosować?

Do przygotowania naparu używa się 1 łyżkę suszonego surowca, którą zalewa się 3/4 szklanki wrzącej wody i trzyma pod przykryciem przez 10–15 minut. Do picia, jako herbatka o działaniu przeciwzapalnym i przeciwskurczowym: napar z 3 g.

Dawkowanie ułatwiają saszetki z odmierzoną porcją surowca.

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktami

Zobacz inne nasze zioła

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest wieloletnią rośliną z rodziny pokrzywowatych (Urticacaae). W Polsce występuje…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a trawienie

Tempo życia, złe odżywianie, stres, zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia – to wszystko wpływa negatywnie…

Więcej
Właściwości ziół

Melisa

Melisa (Melissa officinalis) to roślina o jasnozielonych karbowanych liściach i drobnych biało-różowych kwiatkach. Osiąga wysokość…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a wątroba

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka, stanowi ogromną „fabrykę chemiczną”, w której działa…

Więcej
Właściwości ziół

Świetlik lekarski

Świetlik łąkowy lub świetlik lekarski (Euphrasia officinalis) to niewielka roślinka, ma mniej niż 30 cm…

Więcej
Właściwości ziół

Morwa biała

Morwa biała bogata jest w białka, węglowodany, wapń, żelazo, kwas askorbinowy, β-karoten, tiaminę, kwas foliowy…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ nerwowy

Poziom stresu, na jaki jesteśmy wystawieni każdego dnia, powoduje, że choroby na tle nerwowym zaczynają…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej